Mađarska: Sedam mrtvih u nesreći na Dunavu, potraga za nestalima i u Srbiji
Zbog brzine toka reke mađarska policija saopštila je da je proširila potragu.
Najmanje sedam ljudi je poginulo, a 21 se vodi kao nestalo, nakon što se brod pun turista prevrnuo na Dunavu u Budimpešti, prenose mađarski državni mediji.
Potraga za nestalima proširena je i na Srbiju zbog brzine toka reke. Ekipe nadležnih službi nalaze se na reci Dunav u blizini granice sa Mađarskom, potvrđeno je za BBC u Ministarstvu unutrašnjih poslova.
Ronilačke jedinice Žandarmerije i Uprave granične policije Srbije pretražuju Dunav i priobalje, a potraga će biti nastavljena i u toku noći.
Na brodu je u trenutku nesreće bilo 30 turista iz Južne Koreje, tri vodiča, kao i dva člana posade iz Mađarske. Brod se prevrnuo nakon sudara sa drugim brodom.
Incident se desio u sredu oko 22 časa po lokalnom vremenu.
Sedam osoba je spašeno, a potraga se nastavlja. Nivo Dunava u Mađarskoj povećan je zbog obilnih padavina, što je dovelo i do pojačane vodene struje.
Nije poznato koji brod je izazvao sudar, a pokrenuta je krivična istraga.
Po jakoj kiši, turistički brod Sirena potonuo je nakon sudara sa većim brodom.
Šta znamo o nesreći?
Brod Sirena potonuo je nedaleko od zgrade mađarskog parlamenta u centru Budimpešte. Ovaj brod bio je dugačak 27 metara, imao dve palube i kapacitet da primi 45 putnika.
Snimak nesreće pokazuje da su dva broda plovila u istom pravcu, a zatim se sudarila u blizini mosta Margaret. Sirena je potonula za svega sedam sekundi, rekao je portparol policije Adrian Pal.
Spasilačke ekipe pronašle su olupinu u blizini mesta sudara na obali Dunava. Brod je napravljen 1949. godine u Sovjetskom savezu.
Većina turista na brodu imala je između 40 i 50 godina, ali je u grupi bilo i šestogodišnje dete, kao i muškarac star oko 70 godina, javila je južnokorejska agencija Jonhap.
Ministar spoljnih poslova Južne Koreje potvrdio je da se 19 državljana Južne Koreje vodi kao nestalo, ističući da će vlada poslati tim zvaničnika u Mađarsku.
Kapetan broda Viking Sigin saslušan je u sredu uveče.
Kako teče potraga?
Sedam osoba koje su preživele nesreću, primljene su u bolnicu “sa simptomima šoka i hipotermije”, rekao je Pal Gjorfi, portparol mađarske hitne službe.
Svi su izvučeni iz vode u roku od 30 minuta od trenutka sudara.
“Struja je bila toliko brza i samo je odvukla ljude”, rekla je agenciji Jonhap 31-godišnja žena sa prezimenom Jung.
Jun, 32-godišnjakinja koja je takođe preživela nesreću, rekla je da veruje da je bar deset osoba ostalo zatočeno u kabini broda.
“Brod se odmah prevrnuo”, rekla je Jun.
U toku je velika spasilačka akcija na Dunavu nizvodno od Budimpešte, a za preživelima tragaju brodovi i ronioci, dok radari skeniraju reku.
Spasioci upozoravaju da je zbog jake struje iz sata u sat sve manje šanse da bude preživelih.
Brodovima je zabranjena plovidba duž cele reke južno od Budimpešte, javlja Rojters.
`Do nesreće je moralo da dođe`
Nik Torp, BBC Vesti, Budimpešta
U poslednjih nekoliko godina, došlo je do značajnog povećanja broja brodova u rečnom saobraćaju glavnog grada Mađarske.
Mađarska: Sedam mrtvih u nesreći na Dunavu, potraga za nestalima i u Srbiji
Andraš Kurbeli kojima ima 27 godina iskustva i radi kao član posade jednog velikog kruzera, rekao je za BBC da su mnogi strahovali da će doći do ovakve nesreće.
“Nije zdravo da toliko velikih brodova koji su teški za manevrisanje, plovi među toliko malih brodova.”
On veruje da večernje ture tokom kojih kruzeri obilaze pet najvažnijih mostova, treba da budu zaustavljene.
Kako je reagovala Južna Koreja?
Ministarstvo spoljnih poslova Južne Koreje uputilo je tim u Mađarsku i najavilo da će porodicama žrtava biti pružena pomoć.
Predsednik Mun Džae-in rekao je da će vlada ove zemlje sarađivati sa Mađarskom vladom tokom “temeljne istrage o uzrocima nesreće.”
Izvor: BBC News na srpskom