U aprilu ove godine, dok su svi pogledi bili upereni u budućnost protesta i opoziciju koja na njima učestvuje, lideri dve desno orijentisane stranke sastajali su se da razgovaraju „o svemu“, kako je tada izjavio Aleksandar Šapić, predsednik opštine Novi Beograd i lider Srpskog patriotskog saveza (SPAS). Šapić i Miloš Jovanović, predsednik Demokratske stranke Srbije (DSS) sastali su se više puta, a od početka godine se u javnosti spekuliše o mogućoj koaliciji.
Pored DSS-a i SPAS-a, mediji su pisali i o uključivanju Zdrave Srbije Milana Stamatovića i Narodnog slobodarskog pokreta Miroslava Parovića u novi desni opozicioni blok.
Imajući u vidu najavu bojkota Saveza za Srbiju, u slučaju manje izborne ponude, otvorio bi se prostor za bolje rezultate i artikulisanje novih političkih opcija, ili u ovom slučaju koalicija.
Da li ćemo u predstojećoj kampanji dobiti novu desnu koaliciju? Koje stavove dele DSS i SPAS, a oko kojih se razilaze? Kako vide aktuelni dijalog na Fakultetu političkih nauka i šta misle o bojkotu?
O tome smo razgovarali sa liderima dve stranke Milošem Jovanovićem i Aleksandrom Šapićem.
Vrednosti i politike DSS-a i SPAS-a
Koje vrednosti i kakve politike biste izdvojili kao okosnicu vaše stranke?
Miloš Jovanović:
„Ljudi, energija, odnos prema bližoj političkoj prošlosti zemlje kao i prema njenom političkom sistemu – sve je to novo u Demokratskoj stranci Srbije u kojoj je došlo do smene generacija i u kojoj je istinski otvoren jedan novi ciklus. Uostalom, to je prirodan proces nakon bezmalo 20 godina od petooktobarskih promena. Ali po svojim političkim načelima i opredeljenima, kao i po načinu vođenja i shvatanje politike, to je ona ista ozbiljna i državotvorna stranka.“
Aleksandar Šapić:
„Pre svega pristojnost u ophođenju i poštovanje svakoga čoveka bez obzira na političke sličnosti ili razlike i bez obzira na nivo slaganja sa nekim političkim stavovima ili ne. Ako ne uspemo da uvedemo minimum pristojnosti i poštovanja na srpskoj političkoj sceni, među neistomišljenicima pre svega, nećemo nikada uspeti da unapredimo srpsko društvo, za šta verujem da bi svakome ko se bavi ovim poslom trebalo da bude cilj. Što se politike tiče, ona se pre svega svodi na politiku koja će imati u svom centru i fokusu srpski nacionalni interes, postavljajući se prema svakome, isključivo na način koji nam omogućava razvoj i prosperitet srpskog društva. Da našu kako unutrašnju tako i spoljnu politiku vodiimo prema tome što može državi i narodu da donese boljitak, a ne simpatijama ili antipatijama prema određenim narodima ili pojedincima. Samo tako možete voditi jednu ozbiljnu i uspešnu politiku po svoj narod ili državu.“
Nova desna opoziciona koalicija – sličnosti i razlike DSS-a i SPAS-a
Već neko vreme se spekuliše o potencijalnom novom desnom opozicionom bloku koji bi uključio SPAS i DSS. Kako trenutno gledate na tu mogućnost, i od čega bi zavisio takav dogovor?
Miloš Jovanović:
„Od toga da li ćemo se naći, kako politički – u smislu usaglašavanja političke platforme, programa i vizije, odnosno odgovora koje dajemo na probleme Srbije i definisanja prioriteta, tako i ljudski – u smislu mogućnosti da se funkcioniše u najmanju ruku korektno i uz međusobno poverenje. Postoji međusobna zainteresovanost za razgovore, videćemo da li iz njih nešto konkretno i što bi pomoglo Srbiji može da proizađe.“
Aleksandar Šapić:
„Srpski patriotski savez, bar dok sam ja na njegovom čelu, neće nikada odustati od svojih političkih načela koje smo postavili od momenta kad smo oformljeni i koja su jasno istaknuta u našem programu. Ko god je spreman da zajedničkim snagama pokuša da ta načela ostvari, dobrodošao je, u suprotnom, nećemo nikada ni sa kim praviti bilo kakvo ujedinjenje samo zarad cenzusa ili trenutnog izbornog rezultata, pa makar nestali sa srpske političke scene.“
Ukoliko formirate koaliciju – oko kojih vrednosti, politika bi taj blok bio okupljen? U kojim tačkama su SPAS i DSS saglasni, a u kojim pitanjima se vaši stavovi razlikuju?
Miloš Jovanović:
„Svakako je više sličnosti. Osim jasnih odgovora na krupna pitanja poput KiM, mislim da je jedna od najvažnijih stvari zalaganje za promenu političkog sistema kroz promenu izbornog zakonodavstva. Stalno pričamo o kontroli medija, kontroli javnih preduzeća, finansijskih tokova, stranačkom zapošljavanju… a sve su to posledice partitokratske pošasti koja uništava zemlju. Najbolji lek protiv toga jeste da se grđanima konačno omogući da glasaju za kandidate po imenu i prezimenu. Da se uvedu, dakle, elementi većinskog izbornog sistema. Takva promena bi korenito promenila sliku Srbije.“
Aleksandar Šapić:
„Na to pitanje sam već mislim dao odgovor. Pre svega oko ključnih stvari za dobrobit srpskog društva, ne ograničavajući se da li one mogu sutra da dođu čak i od danas naših političkih neistomišljenika. Jer nama je manje važno sa kim ostvarujemo naš cilj, već da li ga ostvarujemo i da li time ispunjavamo naš program i njegova načela. Svrha bavljenja politikom je da ostvariš nešto što će unaprediti tvoj narod i društvo, a ne ograničavanje na to da li nekog voliš ili ne. Srpski nacionalni i društveni interes na prvom mestu pre svega, ko je spreman da lične sujete i petparačke strasti stavi po strani, u nama će imati saveznika i obrnuto.
Ne bih se u ovom momentu bavio politikom DSS-a, jer se ne bavim ni ostalim političkim organizacijama. Svako od njih ima svoju politiku. Mi imamo našu. Uoliko se ispostavi da možemo da nađemo zajedničke tačke oko kojih ćemo se složiti, možemo razgovarati o saradnji. Videćemo relativno brzo da li od toga može nešto da bude…“
Dijalog na Fakultetu političkih nauka
Kakav je vaš stav o aktuelnom dijalogu vlasti i opozicije koji se odvija na Fakultetu političkih nauka?
Miloš Jovanović:
„Uvek je bolje razgovarati nego se sukobljavati na ulici iako nije sasvim jasno ko je uopšte istinski inicijator tih razgovora i šta je njihov cilj. U formi u kojoj su zamišljeni deluju prilično jalovo i sumnjam da će se na taj način postići bilo kakav ozbiljniji rezultat. Ali i minimalna relaksacija, inače zatrovane i ostrašćene političke situacije, dobro je došla i u interesu je zemlje.“
Aleksandar Šapić:
„Prvo mislim da u jednom civilizovanom društvu ne treba da postoji medijator u razgovoru između vlasti i opozicije, već i vlast i opozicija treba da imaju dovoljno svesti da mogu jedni sa drugima normalno da razgovaraju, pa makar se nikad ništa ne dogovorili. A što se tiče samih razgovora, niko nas na njih nije ni zvao, iz čega zaključujem da nikome tamo nije ni stalo do mišljenja stranke koja je pojedinačno druga po snazi u Beogradu i po svim istraživanjima u prvih 5 u državi. Stoga nema razloga da naš stav javno iznosim. Mi smo inače nenametljivi ljudi i takvi ćemo nastaviti da budemo.“
Izbori ili bojkot
Kako vam trenutno zvuči ideja bojkota predstojećih izbora?
Miloš Jovanović:
„Najblaže rečeno kao preuranjena i nedovoljno promišljena.“
Aleksandar Šapić:
„Bojkot ili neizlazak na izbore je jedan od mnogih legitimnih načina borbe na političkoj sceni. Da li će SPAS izaći ili ne na sledeće redovne parlamentarne izbore, odlučićemo u zavisnosti od mnogih faktora u momentu kad oni budu raspisani.“
Da li će odluka drugih opozicionih opcija (konkretno Saveza za Srbiju) o bojkotu, odnosno izlasku na izbore, uticati na vaše donošenje odluke o ovom pitanju?
Miloš Jovanović:
„Uzećemo u obzir celokupnu političku situaciju kada budemo donosili odluku o nastupu na sledećim parlamentarnim izborima. Za sada je zaista rano o tome govoriti.“
Aleksandar Šapić:
„Nikad nijedna odluka bilo koje političke organizacije ili udruženja nije, niti će uticati na moje odluke ili odluke Srpskog patriotskog Saveza. Zbog toga nas svako malo svrstavaju, čas na jednu, čas na drugu stranu, a mi samo verujemo da radimo ispravnu stvar, vodimo se samo svojim, pre svega ljudskim, a onda i političkim načelima i bez obzira na trenutnu uspešnost nikada nećemo donositi odluke u odnosu na bilo kog drugog aktera na našoj političkoj sceni.“
——————————————————————————————————————————
Ovaj tekst je nastao uz podršku fondacije Fridrih Nauman i odražava isključivo stavove autorke
Izvor: Talas
Au brate Sapicu, nista nisi rekao.
Pravi si politicar