Sirija dobija S-300 od Rusije

Sirija dobija S-300 od Rusije

Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu rekao je da će Sirija dobiti sistem „S-300“, koji će značajno unaprediti borbene sposobnosti sirijskih protivvazdušnih snaga.

Foto: Sputnik / Igor Rusak

Šojgu je rekao da će „S-300“ biti isporučen u roku od dve nedelje kao adekvatan odgovor na ulogu Izraela u obaranju ruskog aviona „Il-20prošle sedmice.

Ovaj sistem ima domet od 250 kilometara i može da gađa više meta u vazduhu. Automatizovana oprema koju će isporučiti Moskva obezbediće identifikovanje ruskih aviona u sirijskoj protivvazdušnoj odbrani, preneo je Sputnjik.

Šojgu je rekao da je Moskva obustavila isporuku „S-300“ Siriji 2013. godine na zahtev Izraela, ali da se situacija sada promenila „bez krivice Rusije“.

On je naglasio da će, u skladu sa situacijom, biti preduzete dodatne mere ukoliko se ne ohlade „usijane glave“ poslije obaranja „Il-20“.

Izvor: N1