NATO “Zaštitnička sablja”: Bombarderi B-1B i nad Makedonijom. Hoće li Srbija dozvoliti prelet aviona koji su je bombardovali?

NATO “Zaštitnička sablja”: Bombarderi B-1B i nad Makedonijom. Hoće li Srbija dozvoliti prelet aviona koji su je bombardovali?

Severna Makedonija biće od 20. maja do 15. jula poligon za najveću međunarodnu vežbu NATO-a u toj zemlji. Kako Sputnjik saznaje, u manevrima će učestvovati i američki bombarderi B-1B. Avioni koji su pre tačno 20 godina bombardovali SR Jugoslaviju izbaciće bombe na poligon Krivolak

Vojni analitičar Aleksandar Radić objašnjava da je vežba „Odlučni udar 2019“ deo velikog manevra „Zaštitnička sablja“, koji organizuje i finansira Komanda američkih snaga u Evropi, na kojoj će učestvovati čak 27 hiljada vojnika.

„Primarni cilj vežbe ’Zaštitnička sablja‘ biće uvežbavanje snaga SAD i njihovih saveznika iz NATO-a za reagovanje u slučaju krize na prostoru koji gravitira ka Crnom moru i na Balkanu, zato je posebna dinamika vežbe na teritoriji Mađarske, Rumunije, Bugarske i Severne Makedonije. Makedoncima je jako stalo, jer im iz unutrašnjepolitičkih razloga prema regionu kao poruka treba neka velika aktivnost koja će etablirati njihov ulazak u NATO i čvrsto savezništvo sa Sjedinjenim Američkim Državama“, kaže Radić.

On dodaje da scenario vežbe u Makedoniji predviđa učešće do dve hiljade domaćih i isto toliko američkih vojnika, saveznika iz Crne Gore, Albanije, Bugarske i Litvanije, a trebalo bi da pokaže kako izgleda uspostavljanja mira.

NATO "Zaštitnička sablja": Bombarderi B-1B i nad Makedonijom. Hoće li Srbija dozvoliti prelet aviona koji su je bombardovali?
By Oletjens at the English Wikipedia, CC BY-SA 3.0, Link

Kuriozitet vežbe je, kako navodi Radić, činjenica da će se na ovim prostorima prvi put pojaviti američki strateški bombarderi B-1B, avioni koji su korišćeni u napadu na SR Jugoslaviju 1999. godine. Korišćeni su i u Iraku i Avganistanu, vrlo retko se pojavljuju na vežbama u Evropi, a uopšte je presedan za naš region da strateški bombarderi prikažu svoju moć, kaže ovaj vojni analitičar.

„Pojava dva aviona, koliko god bila u vojnom smislu simbolična, ipak predstavlja snažnu političku poruku o američkoj dominaciji na ovom prostoru. Bombarderi će verovatno doleteti iz baze u Velikoj Britaniji, gde imaju logistiku, a tamo će doći iz svoje matične baze u Sjedinjenim Američkim Državama. Ući će u vazdušni prostor Makedonije, baciti bombe i vratiti se nazad, ali to će verovatno izazvati jako velike reakcije u našem javnom mnjenju“, ocenjuje Radić.

General-major u penziji Mitar Kovač, direktor Evroazijskog bezbednosnog foruma, za Sputnjik kaže da je za Srbiju zabrinjavajuća i sama činjenica što će se ovakvi manevri odigrati gotovo na granici Srbije. Tema je jasna, to je test njihovih mogućnosti da zajednički vojno deluju na bilo kojoj tački na Balkanu, kaže Kovač.

„Oni u krajnjem slučaju i otvoreno govore o tome: ako se stvari ne dovrše političkim putem, a bude potrebe za primenom vojne sile, to će i učiniti da bi nametnuli svoju volju. Ova vežba je upravo indikator te teze. Nedvosmisleno se vidi agresivna namera NATO-a, pre svega njegovih vodećih sila da u celosti ovladaju Balkanom“, kaže Kovač.

On dodaje da je Makedonija pristankom da u vežbi učestvuju i bombarderi koji su sejali smrt po komšiluku, a građani Makedonije pre dvadeset godina zbog toga svakodnevno protestovali, pokazala neviđenu servilnost NATO-u.

Organizator vežbe, Komanda američkih snaga u Evropi, jedan je od glavnih partnera Vojske Srbije, pa nije isključena mogućnost da će od naše zemlje tražiti dozvolu za preletanje na putu do Makedonije. Kovač ne isključuje tu mogućnost.

„Jadno je ako ne odbiju. Jer to je dokaz da se ne poštuju dovoljno žrtve, pogotovo što avijacija tog karaktera i namene, sa takvim ubojnim sredstvima iritira svakog građanina Srbije koji čuje da će uopšte avioni dolaziti i gađati ciljeve na poligonu Krivolak, koji je čak i blizu Srbije, a kamoli da preleću našu teritoriju. Ja ipak verujem, ukoliko to bude javna informacija, da vlast neće smeti da odobri tako nešto“, ocenjuje Mitar Kovač.

Advertisements

On dodaje da NATO uviđa da na Balkanu nije sve završeno onom dinamikom kojom su to, pre svega želele SAD i Velika Britanija i da se u tom smislu na Zapadu sve više servira priča o ruskim geostrateškim težnjama.

Izvor: Sputnjik/ Senka Miloš

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *