Uređivački savet Radija MOST ustanovio je godišnje priznanje pod nazivom „MOST BALKANA“ koji će se dodjeljivati zaslužnim pojedincima koji svojim radom, likom i delom doprinose ili su doprineli jedinstvu različitosti kroz poštovanje multietničnosti i multikulturalnosti, kao i borbi za ljudska prava i humanitarni rad.
Ove godine će se kao podrška projektu OTVORENI BALKAN priznanja dodeliti gradjanima Srbije, Severne Makedonije i Albanije dok će jedno otići u BiH.
Priznanje se dodeljuje zaslužnim pojedincima u obasti politike,nauke, kulture i umetnosti.Pažljivim odabirom i izborom, uređivački savet Radija MOST odlučio se za sledeći spisak dobitnika ovog priznanja, koje se sada premijerno dodjeljuje :
SRBIJA
Radio Most, rukovodeći se idejom da različitost vodi ka jedinstvu i da upravo bogatstvo koje čini mozaik raznolikih kultura, naroda i država a čime Balkan može da se pohvali jeste ona osnova od koje treba graditi mostove dijaloga i razumevanja. Dobitnici priznanja su, svakako, zaslužili da se nazovu ugaonim kamenom Mosta koji će povezati Balkan sa boljom budućnošću uz poštovanje svih i svakoga.
u zemlji i inostranstvu, kao što su: zlatna značka kulturno prosvetne
zajednice republike srbije, beogradu, 1998. i zlatna značka
univerziteta u kragujevcu kragujevac, 2001.godine, a posebno se
izdvaja svetosavska nagrada za životno delo – 2017. godine.
Papić je doprineo je formiranju imidža za preko 200 velikih
institucija i kompanija, izradom simbola, logotipa, znakova i
multimedije u grafičkom dizajnu, sarađivao je i sarađuje sa mnogim
institucijama iz oblasti književnosti, umetnosti i kulture. Član je
ULUS-a i ULUPUDS-a. Učesnik je preko 30 likovnih kolonija i
simpozijuma iz oblasti umetnosti i likovne kulture.
SEVERNA MAKEDONIJA
Nataša Sardžovska
Natasha Sardzoska (Skoplje, 1979), pjesnikinja, spisateljica, esejistica, književna prevoditeljica, tumač (FR, IT, ES, EN, PT, CA), antropologinja, živela je u mnogim evropskim gradovima, među kojima su Milano, Lisabon, Pariz, Bruxelles , Stuttgart. Doktorirala je antropologiju na Sveučilištu Eberhard Karls u Tübingenu, Sorbonne Nouvelle u Parizu i Sveučilištu u Bergamu. Pridružena je istraživačica u Centru za napredne studije jugoistočne Europe u Rijeci u Hrvatskoj. Objavila je knjige poezije Plava soba , Koža , Povukao me nevidljivom žicom , Živa voda, Trtica , eseje, kolumne, kratke romane i priče. Objavila je knjige poezije u SAD-u, Italiji, na Kosovu, a pjesme su joj prevedene na više od 15 jezika u raznim međunarodnim antologijama i književnim recenzijama. Prevela je više od 100 autora s talijanskog, francuskog, portugalskog, katalonskog i španjolskog jezika, među kojima: Pasolini, Saramago, Carnerio, Montale, Boyunga, Margarit, Sanguineti i drugi. Dobitnica je nagrade Ministarstva vanjskih poslova Italije za najbolji prijevod knjige Pinocchio Carla Collodija i posebne nagrade “Don Luigi de Liegro” za zasluge i pjesničko stvaralaštvo na talijanskom jeziku. Pohađala je književno-prevoditeljsku rezidenciju u Institutu Ramon Llull u Barceloni i književnu rezidenciju Reading Balkans u Tirani.
Sani Saidi, direktor Vardar Film Skoplje
Sani Saidi je pokrenuo inicijativu da Vardar Film posle 25 godina obnovi svoj rejting i uspeo da za šest meseci renovira prostor i kino salu, da obnovi i potpiše nove ugovore kao i da krene u digitalizaciju filmova Vardar Filma koji su kulturno nasledje. Vardar film obeležava 75 godina postojanja.
Dejan Azeski novinar i publicista iz Skoplja.
Dejan Azeski je makedonski istoričar, novinar i publicista. Već nekoliko godina je stalni saradnik nedeljnika Fokus iz Skoplja, a sarađivao je i sa najpoznatijim regionalnim dnevnim listovima kao što su Politika iz Beograda, Oslobođenje Sarajevo, Nova Makedonija i drugi. Azeski kroz karijeru je ostvario serija intervjua sa šefovima država i vlada širom regiona bivše Jugoslavije i osvojio je nekoliko novinarskih nagrada. Suosnivač je prvog regionalnog podcast kanala (Podcast Yugoslavia). Autor je pet knjiga iz oblasti istorije i nosilac dva magistarske titule. Trenutno radi na doktorskoj tezi na Odseku za
Komunikologiju na Univerzitetu u Beogradu.
ALBANIJA
Zef Bušati, diplomata i političar za rad na približavanju balkanskih naroda kroz svoju dugogodišnju karijeru kao ambasador Albanije pri Svetoj Stolici i UNESCO kao i humanitarni rad u raznim udruženjima.
Fatjon Softa, analitičar u oblasti bezbednosti i predsednik nevladine organizacije Slobodni Profesionalci za Albaniju, aktivista koji svojim delovanjem približava profesionalce iz Albanije sa partnerima u Severnoj Makedoniji i Srbiji.
Šefky Hysa albanski pisac i novinar koji je na čelu Diplomatske misije za Mir i Prosperitet, organizacije koja se već dve decenije zalaže za mir i prosperitet na Balkanu.
BOSNA I HERCEGOVINA