Kosjerić: Koliko nas umire zbog cementare Titan, sveštenici ne mogu da obave sve obrede

Kosjerić: Koliko nas umire zbog cementare Titan, sveštenici ne mogu da obave sve obrede

Kosjerić – Ovde je vrag odneo šalu

Opština Kosjerić je najsevernija opština u zlatiborsom okrugu. Ima oko 12 hiljada stanovnika. Uprkos tome što je u ovoj opštini smešteno nekoliko značajnih preduzeća kao što su: cementara „Titan“, metalska industrija „Elkok“, kao i hemijska i tekstilna industrija najviše stanovnika živi od poljoprivrede, voćarstva i seoskog turizma.

Veliki problem građanima prave idustrijski pogoni koji zagađuju vazduh u Kosjeriću zbog čega ova opština spada u najzagađenije opštine u Republici Srbiji.

Kosjerić: Koliko nas umire zbog cementare Titan, sveštenici ne mogu da obave sve obrede
Zajedno smo jači! – Ekološki pokret Kosjerić

Veliki problemi su počeli onog trenutka kada je cementari „Titan“ dozvoljeno da koristi kao gorivo: ugalj, mazut i petrol koks.  I tu nije kraj… Cementara je tražila dozvolu da kao energent koristi komunalni otpad. Građani su se tada organizovali i osnovali udruženje Ekološki pokret Kosjerića.  Aktivisti ovog udruženja su s građanima u kratkom vremenu sakupili 5000 potpisa protiv spaljivanja komunalnog otpada u cementari, zatim su organizovali protest, tribine i javne rasprave o štetnosti spaljivanja komunalnog otpada u cementarama.

Iz cementare ističu da je ovaj postupak u funkciji zbrinjavanja komunalnog otpada.

Marija Blagojević, Ekološki pokret Kosjerića – Okupili smo se kako bismo sprečili veće zagađenjeu našoj opštini

Marija Blagojević, iz  Ekološkog pokreta Kosjerić  kaže: – U tom procesu se od jednog otpada dobija drugi otpad koji je višestruko opasniji od komunalnog otpada. To je proces u kome se ne  može sprečiti prolazak, kroz filtere, u vazduh teških metala, kao što je na primer živa. Previše je ekoloških problema za ovako malu i lepu planinsku sredinu. Rezultati merenja kažu da smo mi prekomerno zagađena sredina veliki broj dana u godini. Nadamo se da ćemo dobiti informacije i koja se zagađenja nalaze u tim česticama prašine. Mi i dalje ne znamo koje sve teške metale i opasna hemijska jedinjenja one sadrže.

Niko u gradu nije zadovoljan kvalitetom vazduha. Mi nemamo ništa protiv cementare mi samo želimo da sprečimo da se komunalni otpad spaljuje u cementari. Za potrebe cementare „Titan“ uvozio bi se komunalni otpad iz drugih zemalja. Cementara nije spalionica i nema potrebnu opremu da bi se spaljivanje vršilo bezopasno. – kaže Danijela Dimitrijević,  stanovnica Kosjerića.

Žarko Đokić, predsednik opštine Kosjerić kaže: – Građani se žale na kvalitet vazduha i smatraju da je  cementara „Titan“ najveći zagađivač. Postoje i ostali zagađivači  preduzeća koja se bave metalskom, hemijskom i tekstilnom proizvodnjom. Mi još nismo utvrdili ko je najveći zagađivač ali težimo tome. Fabrika cementa „Titan“ nema dozvolu za spaljivanje komunalnog otpada i nadamo se da u bliskoj budućnosti i neće dobiti dozvolu.

Fabrike cementa se uglavnom grade na velikoj udaljenosti od gradova a ova naša je na manje od jedan kilometar od centra Kosjerića. Ovde je sticajem okolnosti na jednom mestu bio laporac, glina i krečnjak koji su osnovne sirovine za proizvodnju cementa. U svim cementarama se svesno otvara pomoćni dimnjak koji nekontrolisano ispušta u vazduh sve. Zašto? Pa da ne bi došlo do pucanja trećeg ili četvrtog prstena jer elektrofilter ima svoje mogućnosti. – ističe Branislav Tulimirović, bivši radnik cementare „Titan“.

Radiša Milović, penzioner iz Kosjerića – Mi više leta nemamo.

U Kosjeriću su klimatske promene strahovite velike. Tamo gde se nalazi fabrika menja se konfiguracija zemljišta. Mi više leta nemamo,  zime traju više od  šest meseci. Imamo da nas deset dana ogreje sunce i to je sve! Mnogo se umire u Kosjeriću. Nekad za dan umre i osam ljudi pa sveštenici ne mogu da obave sve te obrede.– priča Radiša Milović, penzioner iz Kosjerića.

Ilija Vukadinović, pedijatar iz Kosjerića – Spaljivanje komunalnog otzpada je opasno po zdravlje stanovništva!

Predložena je bila izmena i dopuna Zakona o prometu komunalnog otpada da se dozvoli uvoz komunalnog otpada za spaljivanje cementa. Onda možete da zamislite kolika bi se količina svetskog komunalnog otpada sručila u srbiju. Taj predlog je za sada povučen iz skupštinske procedure.Sa pojavom novog energenta (komunalnog otpada) dolaze i nova zagađenja kao što su dioksini i furani, najotrovnje materije koje je čovek uspeo da stvori. Jednom uneta količina ne može da se izbaci iz organizma.Onda oni preuzimaju određene regulatorne funkcije u organizmu što ima za posledicu pojavu sledećih oboljenja: genetski poremećaji , sterilnost, karcinom, dijabetes.- Ilija Vukadinović, pedijatar.

Duško Đurić, Zlatiborski 106 radio – Kosjerić ima problem sa industrijskim zagađenjem.

Na pitanje Zelene patrole: Kako sarađujete s Ministarstvom zaštite životne sredine odgovorio je Duško Đurić, novinar Zlatiborskog 106 radija – Mi smo sMinistarstvom i Agencijom SEPA u svakodnevnom kontaktu. Na tribinu, koju smo organizovali povodom problema zagađenja vazduha, oni su došli s pričom da je zagađenje posledica loženja sirovih bukovih drva u individualnim ložištima a otišli s priznanjem da se radi o industrijskom zagađenju.

Stanovnici Kosjerića, koji žive od poljoprivrede i turizma strahuju da bi korišćenje komunalnog otpada kao energenta u cementari „Titan“ ugrozilo njihov opstanak.

Marija Luković Sredić,  iz Seoskog turizma „Gostoljublje“ naglašava : –  Ne bi ugrozilo samo naš grad, ugrozilo bi Požegu i sve kuda ide taj vodotok i ruža vetrova. Ništa ne bi bilo dobro. Kosjerić je jedna od najznačajnijih opština u Srbiji koja se bavi seoskim turizmom. Svi strahujemo na sam pomen dodatnog zagađenja.

Toma Pavlović, preduzetnik iz Kosjerića – Moraju se poštovati standardi EU kad je u pitanju poljoprivredna proizvodnja.

Tomislav Pavlović, preduzetnik iz Kosjerića kaže: – Ja radim za jednu veliku firmu za otkup voća i povrća. To je jedna veoma jaka firma u Evropi i oni su nam već sada dali određene pokazatelje na koje će testirati sve proizvode koje ja uzimam od mojih koopreranata. Oni će uzorkovati i svakog momenta će biti u situaciji da bilo koju vrstu proizvoda vrate ukoliko  se ustanovi prisustvo zabranjenih supstanci ili nečega što je zabranjeno u EUOvo je ogroman problem!

Nedavno je opština Kosjerić dobila ekološkog inspektora, ali građani ne očekuju da će to doprineti rešavanju problema.

Zelena patrola u Kosjerću

Tekst i fotografije: Zelena patrola

Kosjerić: Zbog cementare Titan sveštenici ne mogu da obave sve obrede koliko nas umire

 

Advertisements