Stručnjaci kažu da redovni odnosi smanjuju rizik od srčanog i moždanog udara za čak 50 odsto, dok dugotrajna apstinencija povećava rizik od nastanka karcinoma prostate, redovan seksualni život doprinosi dobrom fizičkom i mentalnom zdravlju žena.
Muškarci stariji od 40 godina, koji nemaju redovne seksualne odnose, izloženi su većem riziku od erektilne disfunkcije i karcinoma prostate, pokazala su istraživanja!
Studije su pokazale da češće ejakulacije smanjuju rizik od ove bolesti i čuvaju zdravlje prostate. Kako prenose inostrani mediji, zdrav seksualni život čuva muško zdravlje u celosti. Istraživanja su još pokazala da osobe koje imaju redovne odnose imaju i niži krvni pritisak, zdravije srce i krvne sudove. Stručnjaci za ovu oblast smatraju i da se smanjuje rizik od srčanog udara za čak 50 odsto, a isto važi i za moždani udar.
Redovni seksualni odnosi, pored toga što smanjuju stres, imaju pozitivan efekat i na nesanicu.
Inače, erektilna disfunkcija predstavlja trajnu ili povremenu nesposobnost da se postigne i održi erekcija adekvatna za omogućavanje seksualne aktivnosti. Reč je o poremećaju koji se u velikoj meri odražava na sve sfere života muškarca. Prisutan je i kod muškaraca mlađih od 40 godina, ali u manjoj meri.
Prof. dr Aleksandar Milošević, specijalista urolog-seksolog, objašnjava za Kurir da je redovnost seksualnih odnosa individualna, kao i da je u tim godinama za nekog redovno i jedanput-dvaput nedeljno, za nekog jednom mesečno, a za nekog godišnje.
– To nema direktne veze s pojavom karcinoma prostate. Kad bi se znalo zbog čega uopšte nastaje karcinom prostate, onda bi se sigurno našao i lek. Činjenica je da samo održavanje kondicije, održavanja višeg nivoa testosterona kod muškaraca samom aktivnošću, i fizičkom i seksualnom, i smanjenom gojaznošću, održavanjem zdravog tela i duha, doprinose da seksualnost bude bolja – objašnjava naš sagovornik.
On ističe da muškarci koji imaju 60-70 godina ne treba da misle da su njihov seksualni život i komunikacija prestali.
– Savetujem i mladim ljudima da rasporede svoj seksualni život, da se ne istroše sa pet odnosa dnevno, već da se prilagode. Sama seksualnost se menja s godinama, naravno da je s godinama drugačija i da seksualnost prolazi svoje faze. Seksualnost treba održavati i negovati. Sama činjenica da seksualnost sama po sebi podiže blagi nivo testosterona automatski se smanjuje proces ateroskleroze (sužavanje krvnih sudova) – navodi dr Milošević.
On naglašava da jaka seksualnost potpomognuta lekovima za lečenje impotencije može kod starijih muškaraca, koji već primaju terapiju za srčana oboljenja, da izazove infarkt i srčani kolaps.
Koliko je štetno ako žena nema redovan seks?
Ranije se verovalo da žene koje nemaju aktivan seksualni život pate od histerije. Ova teorija je kasnije odbačena, ali se mnogo govori o tome kako redovan seksualni život doprinosi dobrom fizičkom i mentalnom zdravlju žena.
Reč histerija potiče od grčke reči “hystera”, što znači materica. Histerija je vrsta neuroze kod koje su dominantni raznovrsni telesni, senzorni, motorički i mentalni poremećaji sa psihogenim poreklom, kao što su napad smeha i plača, ekstremna razdražljivost, anksioznost, ubrzan rad srca, mučnina, bolovi u različitim delovima tela.
Poremećaji histerične prirode su prvi put primećeni kod mlađih žena u antičkoj Grčkoj. Dugo se verovalo da od histerije pate samo žene, mada ta bolest može da se javi kod oba pola. Za lečenje histerije mnogi lekari su koristili masažu karlice i genitalija. Cilj je bio bolesnog pacijenta dovesti do “histeričnog paroksizma” ili orgazma koji usporava disanje i izaziva osip na koži, vlaženje vagine i trbušne kontrakcije. Ova praksa je korišćena u Viktorijansko vreme, a početkom 19. veka se raširila na delove u Evropi i Sjedinjenim Američkim Državama.
Pored tretmana masaže, histerija se lečila vibratorom, koji se pojavio krajem 19. veka. Američki pisac Rejčel Meiner u svojoj knjizi “Tehnologija ograzma” opisuje kako “elektromehanički medicinski instrument“ pomaže histeričnim ženama. Takođe, tvrdi da je ovaj metod efikasniji od masaže. Moderni pogled na ovaj problem kaže da se histerija može razlikovati po karakteru i histeričnim napadima.
Ali, da li žene koje se uzdržavaju od seksa imaju veće šanse da pate od ovih bolesti i poremećaja, od onih koje imaju redovan seksualni život?
Naime, apstinencija ili nepravilan seksualni život može da bude svesno ili nesvesno izabran, prisiljen ili dobrovoljan i da zavisi od zdravlja tela, psihe i duše žene. Neredovan seksualni život i apstinencija koja je dobrovoljno izabrana ili se nameće iz raznih društvenih i moralnih principa je štetna.
Takva apstinencija šteti fizičkom i mentalnom zdravlju, a onda trpi i telo. U modernom dobu ne postoje statistički podaci koji pokazuju da apstinencija može biti povezana sa razvojem psihijatrijskih poremećaja. Međutim, u odsustvu partnera ženama sa normalnim seksualnim apetitom stručnjaci preporučuju masturbaciju.
Izvor: Balkanska/Republika/021.rs